Damian Chodak

Atrakcje turystyczne w Dębicy i okolicach

Historia Dębicy jest dość ciekawa z racji chociażby przynależności. Przed 1945 Dębica należała do województwa krakowskiego natomiast po II wojnie światowej weszła w skład nowego na ówczesne czasy województwa rzeszowskiego. Następnie administracyjnie przynależała do województwa tarnowskiego a po kolejnych zmianach jest częścią województwa podkarpackiego. Dębica położona jest w historycznej Małopolsce tak zwanej ziemi sandomierskiej – dawnej jednostce terytorialnej leżącej między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. To miasto w którym żyjemy na co dzień i tutaj działamy dlatego jeśli interesuje Cię ubezpieczenie w Dębicy to serdecznie zapraszamy. Poniżej przedstawiamy niektóre dębickie atrakcje:

Muzeum Lalek w Pilźnie 

Muzeum Lalek mieści się przy ul Grodzkiej w Pilźnie. Możemy tam obejrzeć bogatą i wystawną kolekcję lalek. M .in. „Lalki z całego świata”, „Lalki polskie”, „Na babcinym strychu”, „ Królewna Śnieżka” oraz największą w Polsce kolekcję lalek japońskich.
Istnieje też możliwość odbycia wirtualnego spaceru w Muzeum Lalek

Miniaturowa wieś Lipce w Lipinach 

Jest to replika miniaturowej wsi inspirowanej wioską Lipce z powieści Władysława Reymonta pt. “Chłopi”. Miniaturowa wieś jest połączona poniekąd z Muzeum Lalek w Pilźnie ponieważ jest to filia Muzeum oraz w replice występują lalki imitujące codzienne zajęcia i obowiązki mieszkańców “dawnej” wsi.

Muzeum Regionalne w Pilźnie

Muzeum zawierające regionalne ekspozycje z zakresu historii,sztuki,archeologi czy etnografii. Muzeum cechuje slogan – “Odbicie naszej przeszłości” i nie trudno się z tym nie zgodzić – misja muzeum jest spełniona ze względu na ilość zbiorów zgromadzonych od mieszkanców.

Wieża widokowa i dinozaury w Głobikowej

Przy szkolnym schronisku w miejscowości Głobikowa znajduje się wieża widokowa. Wieża 24 metrowa z której w przypadku dobrej widocznosci możemy zobaczyć słowackie Tatry. Przy wieży u jej podnóży znajdują się repliki dinozaurów. W przyszłości planowane jest powstanie “Juraparku”.

Pomnik Chrystusa Króla w Małej

W miejscowości Mała znajduje się pomnik na wzór 30 metrowej figury Chrystusa z Rio de Janeiro. Pomnik w Małej wzniesiono jako wotum dziękczynne za uchronienie wsi od gradobicia. Ma wysokość 17,5 m. Więc można powiedzieć że w okolicy mamy “Małe” Rio de Janeiro.

Osada Słowiańska w Stobiernej

Osada Słowiańska jest skansenem słowiańskim. Jest to replika grodu który jest otoczony palisadą. Zwiedzając osadę możemy poznać historię oraz kulturę naszych przodków. Zobaczyć jak żyli, czym się zajmowali nasi przodkowie z Doliny Wisłoki.

Park Owadów i Pajęczaków w Stobiernej

W Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej znajduje się Park owadów i Pajęczaków. Możemy tutaj zwiedzić i obejrzeć wystawę figur owadów i pajęczaków których można spotkać w Dębicy i okolicach w pobliskich lasach, sadach i na pastwiskach. Wszystkie figury zostały wykonane w 200-krotnym powiększeniu.

Symboliczna rekonstrukcja hitlerowskiego obozu pracy w Pustkowie-Osiedlu

W Pustkowie-Osiedlu u podnóża “Góry Śmierci” powstała rekonstrukcja obozu pracy przymusowej. Ukazuje ona historię i działanie obozów oraz poligonu Waffen SS które funkcjonowały w latach 1940-1944 w Pustkowie.
Rekonstrukcja jest częścią Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania.

Sanktuarium w Zawadzie

Kościół w Zawadzie jest obecnie Sanktuarium Maryjnym. Początkowo gdy jeszcze Zawada należała do parafii Lubzina był on drewnianą świątynią. Świątynia jest celem licznych pielgrzymek. W 2020 roku odbyło się 100-lecie koronacji obrazu. We wnętrzu świątyni znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem przywieziony z Włoch w 1610 roku.

Muzeum Regionalne w Dębicy

Muzeum Regionalne w Dębicy posiada następujące działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, sztuki i wojskowy. Oprócz tego prowadzi wystawy czasowe, tematycznie związane z terenami obecnych powiatów: dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego, lekcje muzealne oraz warsztaty dotyczące historii kultury i sztuki. Dysponuje także nowo utworzoną biblioteką regionalną oraz własną salką projekcyjną. Możemy tutaj obejrzeć liczne wystawy związane z Dębicą.