BLOG
Damian Chodak

Jakie są różnice miedzy ubezpieczeniem OC a AC?

Najważniejszą różnicą pomiędzy OC a AC jest to że ubezpieczenie OC – jest ubezpieczeniem które jest niezbędne i obowiązkowe w świetle prawa. Ubezpieczenie AC natomiast jest ubezpieczeniem dobrowolnym – nie mamy więc obowiązku jego posiadania. Za brak ubezpieczenia OC już od pierwszego dnia po jego przedawnieniu grozi nam odpowiedzialność karna nawet do 5000 zł za brak OC w samochodzie osobowym.

Ubezpieczenie AC zwane potocznie autocasco zawieramy sami dla siebie. W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, ubezpieczenie autocasco nie pokrywa kosztów leczenia ani rehabilitacji poszkodowanych. Ubezpieczenie AC chroni tylko nasz majątek taki jak samochód czy motocykl przed różnymi niechcianymi sytuacjami jak na przykład: stłuczka, kradzież lub w rozszerzonych wersjach nawet pożar czy powódź – które prowadzą do uszkodzenia auta. Ubezpieczenie OC jest pewnego rodzaju ochroną państwa, które chroni osoby poszkodowane w wypadkach samochodowych. Ubezpieczenie to, służy nam głównie po to abyśmy nie musieli z własnej kieszeni pokrywać wszystkich szkód których się dopuścimy.

Jak działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC dla każdego jest takie samo – gdyż gwarantem tej formy ubezpieczenia jest państwo i nie ma możliwości zmiany zakresu i formy takiego ubezpieczenia. U każdego towarzystwa zakres ubezpieczenia jest taki sam różni się tylko ceną. W zależności od konkretnego ubezpieczyciela/towarzystwa występują inne warunki ubezpieczeń i na tej podstawie towarzystwo wylicza kwotę za polisę. ChodakTravel pomoże Państwu znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dostępne wśród wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie AC?

Jako agent ubezpieczeniowy pomożemy również w doborze najtańszego ubezpieczenia AC – to ubezpieczenie dobieramy na podstawie zdefiniowanych przez klienta potrzeb. W zależności od tego co chcemy mieć w “pakiecie”. Może to być holowanie samochodu lub wariant zwrotu pieniędzy podczas kradzieży samochodu

Co to jest szkoda całkowita?

Szkoda całkowita to sytuacja w której naprawa samochodu lub pojazdu w wypadku jest nieopłacalna i pojazd całkowicie został “uszkodzony”. Firmy ubezpieczeniowe “szkodę całkowitą” wyliczają w następujący sposób. Od wartości auta przed szkodą odejmuje się wartość wraku pojazdu po szkodzie. Naprawa jest nieopłacalna w momencie kiedy wartość samochodu jest mniejsza niż koszt naprawy. Dla ubezpieczenia OC jest to 100% wartości a dla ubezpieczenia AC – 70% wartości.

Co to jest suma gwarancyjna i suma ubezpieczenia?

Suma gwarancyjna to termin określający maksymalną wartość odszkodowania jakie możemy odzyskać przy stłuczce lub wypadku. W przypadku ubezpieczenia OC sumę ubezpieczenia oraz górną granicę do wypłaty ustala państwo – jest to kwota identyczna dla każdego. W przypadku natomiast ubezpieczenia autocasco to zazwyczaj wartość pojazdu.

Które ubezpieczenie wybrać?

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC nie mamy możliwość zmienić zakresu ubezpieczenia i pozostaje skorzystanie z usług biura ubezpieczeń które wyliczy dla nas najkorzystniejszą ofertę. Ubezpieczenie AC – jest to kwestia indywidualna – w tym wypadku również agent ubezpieczeń pomoże dobrać najlepszy zakres, najlepsze warunki ubezpieczenia oraz najlepszą cenę za polisę.

Napisz lub zadzwoń do nas jeśli masz pytanie lub chcesz ubezpieczyć swój samochód.